דף הבית | מי אנחנו | צור קשר                                                                                                                                    


  תקשורת NET

לקוחות חבילות משולבות של בזק ישאירו את הראוטר אצלהם


הכרזת תחילת פעילותו של השוק הסיטונאי של תשתית אינטרנט תפסה את חברת בזק וכן את ספקיות אינטרנט לא מוכנות. במשך זמן רב מספקת בזק תשתית אינטרנט ביחד עם חברת הוט כדואופול בשוק הישראלי, נשמע אולי מעט מוזר אולם זו המציאות: בישראל 2015 יש רק שתי חברות המספקות תשתית אינטרנט וחברות רבות המוגדרות ספקיות אינטרנט. הסיבה שיש ל בזק תשתית אינטרנט הינה רשת הטלפוניה הקווית הפרוסה לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל במרוצת השנים. ואילו הוט משתמשת ברשת כבלי הטלוויזיה אשר ברשותה על מנת לספק ללקוחותיה תשתית אינטרנט. כל חברת תקשורת אשר תבקש היום להקים תשתית אינטרנט תידרש לעלויות כספיות עצומות ולכן אין סיכויי כי מי מספקיות אינטרנט הייתה מעיזה להקים רשת כזאת עצמאית.

הדואופול של הוט ובזק תשתית אינטרנט הוביל כמובן למצב של אי תחרות תוך גביית מחיר גבוה יחסית לשירות בהשוואה למדינות המערב ולכן נאלץ המחוקק להתערב והכריז על שוק סיטונאי בו חברות התשתית יהיו מחויבות למכור תשתית אינטרנט במחירים סיטונאים בעיקר כמובן לחברות המוגדרות ספקיות אינטרנט, ע"י מהלך זה יאבדו את הייחודיות הוט ו בזק תשתית אינטרנט ניתן יהיה לרכוש אצל חברות נוספות במחירים משתנים כלומר תחילתה של תחרות, וכפי שההיסטוריה מלמד הרי שתחרות בתחום התקשורת בישראל מובילה לירידת מחירים לצרכנים.

כמובן שגם חברת הוט וגם חברת בזק בניגוד לספקיות אינטרנט השונות, מאוד לא אהבו את המהלך ועשו כל אשר ביכולתן להעביר את רוע הגזרה וגררו רגלים במשך שנים בכל דרך אפשרית אולם לזכותו ל משרד התקשורת ניתן לומר כי פעילות המשרד הייתה נחושה והשוק הסיטונאי הוקם בחודש מאי 2015. עפ"י טענת ספקיות האינטרנט בזק עשתה כל אשר ביכולתה על מנת שהמהלך לא יצלח ולקוחות לא יוכלו להתנייד מחברת בזק לחברה אחרת ולהמשיך להשתמש בתשתית האינטרנט של בזק. בימים הראשוניים דיווחו ספקיות האינטרנט על "פקק" בניוד הלקוחות וקצב עבודה נמוך מאוד של חברת בזק כאשר האחרונה טוענת כי הגזרה נפלה עליה כרעם ביום בהיר ולכן הניוד נעשה בצורה ידנית ולוקח זמן רב, רק לאחר איום כבד בקנסות של משרד התקשורת החל הלחץ להשתחרר וקצב הניודים גדל מיום ליום.

דרך נוספת בה בחרה חברת בזק להקשות בצורה ניכרת את הניוד הינם הראוטרים של הצרכנים: מרביתם של צרכני האינטרנט משתמשים בראוטר ולקוחות אשר בחרו לעזוב את בזק תשתית אינטרנט התבקשו להחזיר את הראוטר המצוי ברשותם, מכיוון שלמרבית ספקיות האינטרנט אין ראוטרים לספק ללקוחות הרי שלעוזבי בזק לא נמצא פתרון ולכן הראוטר היווה חסם מהותי לעזיבת בזק. משרד התקשורת אשר זיהה את החסם הנ"ל פסק כי בזק תחויב להשאיר למשך כחצי שנה את הראוטר בביתם של הלקוחות אשר בחרו להתנייד ויש ברשותם ראוטר של בזק ובתמורה לכך יעבירו ספקיות האינטרנט החדשות סכום של 8.5 ₪ לחודש לפני מע"מ וזאת תמורת השכרת הראוטר מבזק. מקץ כחצי שנה ספקיות האינטרנט יהיו מחויבות לדאוג לכך שהראווטר יחזור לבזק. בצורה הנ"ל מקווים במשרד התקשורת להסיר חסם נוסף בשוק הסיטונאי של תשתית אינטרנט.
 


 

 

 

Tivonet